ZEOS

Ваша IP адреса: 18.232.125.29
Сьогодні: 24.02.2020
12:33
Україна, Київська область, 09200, м. Кагарлик, вул. Паркова, 8
тел. (04573) 5-18-62, e-mail: kagecol_1@ukr.net
Мапа сайту Контакти Головна

Міні чат

BB-Коди

Погода

Натисніть на картинку для збільшення

Календар подій

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Вік сайту

Реклама

Реклама

Авторизація

Календар новин

«  Лютий 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Наше опитування

Оцініть наш сайт


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Реклама

Реклама 123

АНГЛІЙСЬКА МОВА
ТВОРЧІ РОБОТИ ВЧИТЕЛІВ НАШОЇ ШКОЛИ
2012-2013 н.р.
Автор: Вчитель англійської мови
Потеря Альона Сергіївна



Тема 1: Travelling.
Мета: ввести нові ЛО; опрацьовувати їх вживання у мовленні;
формувати навички діалогічного мовлення;
сприяти розвитку мовної здогадки;
тренувати учнів у роботі над запитаннями, читанні, письмі,
аудіюванні;
розвивати комунікативні здібності, увагу, логічне мислення;
виховувати пізнавальний інтерес до засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: підручник Л.Биркун (L.3 p.14), робочий зошит, нові ЛО,
cards (завдання).
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Aim.
Today’s topic is “Travelling.” We’ll learn some new words, practise their using in our language and speak about travelling.
2. Check on homework.
Ex.8 p14 – read, translate and match with the proper person.
1 – a person who walks in the street
2 – a bus passenger
3 – a person who rides a bike
3. Warming up.
a) Think of everything that you associate with travelling and fill in the mind-map. Compare it with the other people’s maps of the class.

When
Who Why



TRAVELLING


Where How What
b)Answer the questions.
Have you ever travelled?
When did you make your journey?
Where did you go?
Did you travel by train, by bus or by car?
What did you see during your journey?
How long did your journey last?
Which is the fastest way of travelling?
Which way of travelling do you prefer?
10
ІІ. Основна частина уроку.
1. Presenting the vocabulary.
Lesson 3 p.14
air [εə] повітря
by air - повітрям
land [lænd] земля
by land – сушею
train [trein] потяг
camper ['kæmpə] житловий автофургон
coach [kəut¬] міжміський автобус; екіпаж
jet [d¯et] реактивний літак
plane [plein] літак
helicopter ['helik¢ptə] гелікоптер
hot air balloon [bə'lu:n] повітряна куля
raft [rα:ft] пліт boat [bəut] човен
ferryboat ['feribəut] паром
departure [di'pα:t¬ə] від’їзд
journey ['d¯з:ni] подорож
destination [desti'nei¬n] місце призначення
place [pleis] місце
arrival [ə'raivl] прибуття
cost [k¢st] коштувати
voyage ['v¢id¯] морська подорож
reach [ri:t¬] досягти
tour [tuə] поїздка, подорож
sightseeing ['saitsi:iŋ] визначні місця
date [deit] дата
2. Matching. Ex.10 p15.
Match the words with their definitions.
1 – c, 2 – d, 3 – b, 4 – e, 5 – f, 6 – a.
3. Writing.
Travelling is by air, by land, by water.
If you travel by land, you can use a car, a bus, a train, a camper, a coach.
If you travel by air, you can use a jet, a plane, a helicopter, a hot air balloon.
If you travel by water, you can use a raft, a ferryboat, a boat.
4. Writing. Ex.11 p.15.
Look at the railroad ticket and answer the question.
1. Boyko is going to travel.
2. The vehicle number is 807.
3. The departure date is September, 16.
4. The journey starts at 16:11, September, 16.
5. The place of destination is Lviv.
6. The departure time is 16:11.
7. The arrival time is at 6:30, September, 17.
8. The trip lasts one day.
9. It costs 39 grivnas.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Summarizing.
Do you like travelling?
Have you ever travelled by ship?
Have you ever travelled by plane?
Have you ever travelled by bus?
Have you ever travelled to space?
2. Home task.
Tell about travelling. You can add your own information.